Simona Halep s-a calificat în optimi la Toronto, după un meci dramatic de trei seturi. Românca este campioana en titre la Rogers Cup

Sport

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (27 de ani, locul 4 WTA), s-a calificat dramatic în optimile de finală ale turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii totale de 2,83 milioane dolari, după ce a învins-o pe americanca Jennifer Brady, cu 4-6, 7-5, 7-6 (5).

Simona Halep, deţinătoarea titlului la Rogers Cup (câştigat anul trecut la Montreal, pentru a doua oară în carieră, după 2016), a trecut de americanca de 24 de ani, aflată pe locul 76 mondial, în  două ore şi 26 de minute.

Jennifer Brady a început bine meciul, a servit excelent și s-a desprins în primul set la 3-0. Românca a revenit şi a restabilit egalitatea, 3-3. Americanca a condus cu 4-3 şi 5-4, reuşind un nou break și  adjudecarea setului cu 6-4.

În setul doi, Simona Halep a  condus cu 2-0, după care Brady a câştigat trei ghemuri la rând. Simona şi-a crescut nivelul de joc și s-a desprins la 5-3. A servit pentru set la 5-4, moment în care Brady a reuşit un break la zero pentru a restabili egalitatea. Halep a făcut un nou break şi a câștigat setul cu 7-5, după ce a salvat o minge de 6-6.

După setul al doilea, Simona a primit îngrijiri medicale la gamba piciorului stâng. Simona a început excelent setul decisiv, pe care l-a dominat în prima parte și a condus cu 4-0. Brady a avut însă o revenire extraordinară și a reuşit cinci ghemuri consecutive pentru 5-4.

Românca a restabilit egalitatea, apoi a condus cu  6-5, dar americanca a egalat și a trimis meciul în tiebreak, unde românca s-a impus cu 7-5.

În acest meci, Simona Halep a reușit un as și a făcut 3 duble greşeli, în timp ce Brady a avut  5 aşi și a comis 4 duble greşeli. Brady a avut  31 de lovituri direct câştigătoare, în timp ce Simona 21, dar americanca a avut şi mai multe greșeli neforţate, 39 faţă de 33 ale româncei.

„Adversara mea a jucat excelent, dar mă aşteptam la asta, ştiam că trebuie să fiu foarte puternică, să lupt până la capăt. Chiar dacă am simţit dureri la tendonul lui Ahile, am rămas concentrată şi sunt foarte mulţumită cu victoria pentru că nu a fost deloc uşor”, a declarat sportiva, după meci.

După această victorie, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 29.120 dolari şi 105 puncte WTA. În optimi o întâlnește pe  rusoaica Svetlana Kuzneţova, care a trecut în două seturi de croata Donna Vekic, 7-6, 6-3. Jucătoarea din Românai conduce cu 4-3 scorul întâlnirilor directe.

A fost primul meci la simplu jucat de sportiva din România după titlul cucerit la Wimbledon, în iulie.

Pentru a fi în permanență la curent cu ultimele noutăți și informații din orașul tău, urmărește-ne pe Facebook.